Konu Bilgileri
Konu: SIKINTILAR ICIN DUA Yazar: X
Okunma: 1432 Yorum: 3
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

X 02-21-2017, 17:30   
#1
#1
Sıkıntı duası
 
S
ıkıntı kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bir sorundur. Sıkıntıdan kurtulabilmek için Allah-u Teala nedenlere yapışılması gerektiğini bazı hadis-i Şerifler ile açıklamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de her zorluğun bir kolaylığı vardır diye buyurulmaktadır. Demek oluyor ki sıkıntıdan kurtulmanın da çaresi vardır. Sıkıntıdan kurtulmak için boş kalınmamalı, her zaman için kişi kendine faydalı uğraşlar edinmelidir. Ayrıca sabırlı olmak kurtuluşun altın anahtarıdır. Bu nedenle sabrederek sıkıntıdan kurtulmanın çareleri aranmalıdır.
Sıkıntıdan kurtulmak için manevi yönden bir takım duaların okunması da kişiye fayda sağlayabilir.
Sıkıntı İçin Okunacak Dualar
İmam-ı Cafer Hazretleri sıkıntıya düşünce, okuduğu ve sıkıntıdan kurtulduğu dua;
''Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü''
Anlamı: Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!
Bir hadis-i şerif'de buyuruluyor ki:
İstiğfara devam edeni, Cenab-ı Allah her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim sıkıntısından kurtararak rahata ulaştırır ve hiç beklemedi anda rızıklandırır.

[Resim: 37223O.jpg]

''La havle ve la kuvvete illa billah'' bu dua 99 derde çare olur. Bu dertlerin en basiti ise sıkıntıdır.

Her gün sabah akşam alışkanlık haline getirilerek 7 defa '' Hasbiyallahü la ilahe illallahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim'' okuyarak dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulmak mümkün olur.
Her hangi bir sıkıntı karşısında '' Bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim'' diyen kişiyi Cenab-ı Allah sıkıntı ve musibetlerden korur.
Sıkıntı yaşayan ve borçlu olan kimse '' Hasbünallah ve ni'mel-vekil'' desin.
''La ilahe illallah kable külli şey'in, La ilahe illallah ba'de külli şey'in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey'in'' diyen kişiyi Allah-u Teala sıkıntıdan kurtarır.
Sıkıntı içinde olan kişi cuma namazının ardından, İhlas, Felak ve Nas surelerini 7'şer kere okursa o hafta sıkıntı, bela ve kazalardan uzak kalır
Sıkıntı içinde olan kişi, La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illalahü Rabbüs- semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-Kerim'' desin.      ßelki Güvercin Degildik Ama ßizde Çok Taklaya Geldik .(:
Cevapla
BeRFiN 03-06-2017, 12:37   
#2
#2
"Ya Rabbi! Sen benim Rabbimsin. Sana inandım ve güvendim. Sana sığındım. Ellerimi açtım ve yüzümü sana döndürdüm. Kapına geldim, beni kulluğuna kabul et. Adem aleyhisselamdam bugüne kadar gelmiş tüm peygamberlere, kitaplara, meleklere ve ahiret gününe iman ettim. Bu güne kadar işlemiş olduğum tüm günahlarımdan pişman oldum. Bunları bir daha yapmamaya söz veriyorum. Günahlarımı affet, beni bağışla, beni kulluğundan ayırma, ellerimi boş çevirme, kapından kovma Ya Rabbi Beni kötü alışkanlıklarımdan terk etmeyi nasip et. Şeytana uydurma. Bana dayanmak için güç ver. Cehennem azabından koru, beni cennetine dahil et. Cennetinde Peygamber efendimize komşu olmayı ihsan et."
Cevapla
Jiyan 03-06-2017, 12:42   
#3
#3
benim çok sikintilarim var da bu dua çok uzun değil mi ben altakini okuyourum güne 40 defa çok iyi geliyor

Lē ilēhe illē ente subhâneke innî kuntu mine'z-zâlimîn.
Susmaktan yoruldum..

Seni içimden terk ediyorum..
Cevapla
X 03-06-2017, 19:33   
#4
#4
(03-06-2017, 12:42)Jiyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim çok sikintilarim var da bu dua çok uzun değil mi ben altakini okuyourum güne 40 defa çok iyi geliyor

Lē ilēhe illē ente subhâneke innî kuntu mine'z-zâlimîn.

Rabbim Insallah Butun Sıkıntılarını Alır.GonLune Gore Versın.      ßelki Güvercin Degildik Ama ßizde Çok Taklaya Geldik .(:
Cevapla


SIKINTILAR ICIN DUA Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş