Konu Bilgileri
Konu: NickServ Genel Komutlar Yazar: X
Okunma: 5128 Yorum: 1
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

X Star  03-05-2017, 17:53   
Star  (Son Düzenleme: 03-06-2017, 19:36, Düzenleyen: X.)
 Nickserv Genel Komutları

Nickserv, çeşitli fonksiyonlardan yararlanarak nickimiz üzerinde işlem yapabilmemizi sağlayan servisin adıdır. Şimdi bu fonksiyonları ve örnek kullanım şekillerini inceleyelim.

Register; Kayıtsız, sunucu tarafından kullanımı yasaklanmamış, Türkçe karakterler içeren, rakam ile başlamayan, en fazla 30 en az 5 karakterli olan, kontrol kodları içermeyen bir nicki Nickserv'in bünyesine dahil etmemizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv register şifre email@adres
Örnek; /Nickserv register 12345 unyielding@hotmail.com.tr
* Şifre, en az 5 en fazla 31 katakterli olmalı ve arada boşluk kullanılmamalıdır.

Identify; Kaydı tamamlanmış olan nickin sahip olduğu erişim haklarını kullanabilmek ve doğru bir şifre ile beraber Nickserv'e tanıtmamızı sağlayan Nickserv özelliğidir.
Kullanım; /Nickserv identify şifre
Örnek; /Nickserv identify 12345

* Nick'in identify edilebilmesi için, Auth kod yardımı ile nickin kaydının tamamlanmış olması gerekir.
* Nick identify edilmediğinde kaydının düşme süresi sunucularda değişkenlik gösterir.
* Nick identify edileceğinde kullanılacak olan şifre, nickimizi kayıt ederken belirlediğimiz şifre ile aynı olmalıdır.

Sendpass;
 Nick şifresini, nickin kayıtlı olduğu email adresine göndermemizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv sendpass nick
Örnek; /Nickserv sendpass ibRet
* Nick şifresinin email adresine gönderilebilmesi için, Nick'in kaydı auth kod yardımı ile tamamlanmış olması gerekir.

Sendauth; Nick'in kaydının tamamlanabilmesi için gerekli olan auth kodu, Nick'in kayıtlı olduğu email adresine göndermemizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv sendauth
* Sendauth komutu 24 saatte bir kullanılabilir.

Auth; Nick kaydının tamamlanabilmesi için kullanılır.
Kullanım; /Nickserv auth kod
Örnek; /Nickserv auth 7489465
* Auth kod nickin bize ait olduğunu kanıtlamamızı sağlar.

Drop; Nick identift edildikten sonra, nickin kaydının silinmesi için kullanılır.
Kullanım; /Nickserv drop şifre
Örnek; /Nickserv drop 12345
* Nick'in kaydı silindiğinde ana nick üzerine linklenmiş olan diğer nicklerin de kaydı silinir.

Recover;
 Nickimizi kullanan kişiden geri alıp, Nickserv'in bünyesinde tutulmasını sağlar.
Kullanım; /Nickserv recover nick şifre
Örnek; /Nickserv recover nick 12345

* Komutta belirtilen şifre, nick kayıt edilirken kullanılan şifre ile aynı olmalıdır.
* Komutta belirtilen nick, kullanıcının Nickserv'in bünyesine dahil ettiği ve o anda kullanımda olan nick olmalıdır.
* Nickserv set fonksiyonlarından olan kill seçeneğinin aktif olması,nickimizi kullnan kişiden süre tamamlandığında nickin alınmasını sağlar.Kill: Nick'in identify edilmesi için süre kısıtlamasında bulunmamızı sağlar.
* Eğer kişi şifremizi öğrenmiş ve nicki identify etmiş ise, hemen recover komutunu uygulayarak nicki geri alıp, şifresi değiştirilmelidir.
* '' Nickname already in use '' uyarısı nickin kullanımda olduğunu belirtir.

Release; Recover komutundan sonra, Nickserv nicki güvenlik açısından 1 dakika bünyesinde tutar. Kullanıcı nickine geçmek için bu süreyi beklemek istemiyorsa release fonksiyonundan yararlanmalıdır.
Kulanım; /Nickserv release nick şifre
Örnek; /Nickserv release ibRet 12345
* Komutta belirtilen şifre, nick kayıt edilirken kullanılan şifre ile aynı olmalıdır.
* Komutta belirtilen nick, kullanıcının Nickserv'in bünyesine dahil ettiği ve o anda kullanımda olan nick olmalıdır.

Ghost; Askıda kanal nickin, sunucudan bağlantısının kesilmesini sağlar.
Kullanım; /Nickserv ghost nick şifre
Örnek; /Nickserv ghost ibRet 12345

Access; Belirli bir identd@host ile nicke erişim sağlamak için kullanılır.
Erişim eklemek; /Nickserv access add X@9.8.7
Erişim silmek; /Nickserv access del X@9.8.7
Eişimi gömek; /Nickserv access list
* Access fonksiyonu, belirtilmiş olan identd ve host ile giriş yapıldığında identify zorunluğunu ortadan kaldırır.
* Secure fonksiyonun aktif olması kullanıcıya nicki identift etme zorunluluğu kılar, ve kill fonksiyonu yardımı ile nick identify edilmezse kullanıcının sunucudan ne zaman bağlantısının kesileceğini belirleriz. Kullanıcı belirli identd@host ile sunucuya girdiğinde, kill seçeneği aktif olsa bile sunucudan bağlantısı kesilmez ancak kanal yetkilerinide kullanamaz.

Ajoin; Nick'in identify edilmesinin ardından otomotik olarak girilecek olan kanalları belirlemizi sağlar.
Ajoin eklemek; /Nickserv ajoin add #kanaladı
Ajoin silmek; /Nickserv ajoin del #kanaladı
Ajoin listesini görmek; /Nickserv ajoin list
* Girilecek olan kanalların +i modunda olmamaları gerekir.
* Girilecek olan kanalların şifre ile giriş zorunluluğu olmamalıdır.
* Girilecek olan kanalların kullanıcı limitinin dolmamış olması gerekir.
* Ajoin listesine en fazla 20 kanal kaydedilir. Ancak en fazla 12 kanala giriş yapılabilir.

Link;
 Ana nickimizi, kayıtsız olan bir nicke yönlendirmek için kulanılır.
Kullanım; /Nickserv link nick
Örnek; /Nickserv link  X
* Sunucu yöneticileri kullanabilir.

Unlink; Ana nick üzerine linklenmiş olan kayıtsız nickin bağlantısını ana nickimiz üzerinden koparmak için kullanılır.
Kullanım; /Nickserv unlink nick
Örnek; /Nickserv unlink ibRet

Listlinks; Ana nickimiz ile bağlantılı olan diğer nickleri listelememizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv listlinks
* Ana nick üzerinde * karakteri bulunur.

Alist; Yetkili olduğumuz kanalları listelemek için kullanılır.
Kullanım; /Nickserv alist

Listchans; Founder'i olduğumuz kanalları listelemek için kullanılır.
Kullanım; /Nickserv listchans
* Bir nick üzerine en fazla 5 kayıtlı kanal bulunabilir.

Info; Bir nick hakkında detaylı bilgi edinmemizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv info nick
Örnek; /Nickserv info X
* Belirtilen nick hakkında bilgi elde edebilmemiz için, nickin kayıtlı olması gerekir.

Status; Bir nickin identify seviyesini öğrenmemizi sağlar.
Kullanım; /Nickserv status nick
Örnek; /Nickserv status X
* Status komutu ile beraber nick için 4 nümerik değerle karşılaşabiliriz. Bunlar;
0 ; Nick onlinde değil veya kayıtsız.
1 ; Nickserv tarafından nickin sahibi olarak tanınımış.
2 ; Kullanıcı erişim listesi ile tanıtılmış.
3 ; Kullanıcı nick şifresi ile tanınmış.

Nickserv hakkında servislerden bilgi almak için; /Nickserv help
Nickserv komutlarını görüntülemek için; /Nickserv help commands
--
- Nickserv Genel Komutları konulu eğitim sona ermiştir. -

Aşağıdaki soru/cevap eğitimini inceleyerek konumu pekiştirelim.
-
Soru; nickin sunucudaki toplam online süresini öğrenmem için, uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv info X

Soru; 
X nickinin son çıkış mesajını öğrenmem için, uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv info X

Soru; nickinin kayıt zamanını öğrenmem için, uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv info X

Soru; Sunucuda iken elektrikler gidip geldi, ve tekrar sunucuya girmeye çalıştığımda kayıtlı nickimin askıda kaldığını gördüm. Nickimi düşürmem için uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv ghost nick şifre

Soru; Nickim'in şifresini, nickimin kayıtlı olduğu email adresine göndermek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv sendpass nick

Soru;
 Nickim'in tanıtım (auth) kodunu, nickimin kayıtlı olduğu email adresine göndermek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv sendauth

Soru; Recover komutunu uyguladıktan sonra direkt olarak nickimi nickserv devr alır ve 60 saniye elinde bulundurur. Ben bu süreyi beklemek istemiyorum uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv release nick şifre

Soru; Nickim'e linkli olan nickleri görmek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv listlinks

Soru; Nickime' yetki eklenen tüm kanalları görmek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv alist

Soru; Nickim'in founderi olduğu kanalları görmem için, uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv listchans

Soru; Ana nickimi, kayıtsız ve sunucu tarafından yasaklanmamış olan nicki ile linklemek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv link X

Soru; Nickserv status komutu ne işe yarar?, kullanımı nasıldır?, karşımıza çıkabilecek 4 nümerik değer ne anlam ifade eder?
Kullanım; /Nickserv status nick
Status komutu bize bir nickin servisler tarafından durumunu öğrenmemizi sağlar.
0 ; Nick offline veya kayıtsız.
1 ; Nick nickin sahibi olarak Nickserv'e tanıtılmış.
2 ; Kullanıcı erişim listesi ile tanıtılmış.
3 ; Kullanıcı nick şifresi ile tanıtılmış.

Soru; Sunucuya girdiğimde nickiminm kullanımda olduğunu gördüm, nickimi kullanan kişiden almak ve Nickser'in belirli bir süre bünyesinde bulundurmasını sağlamam için uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv recover nick şifre

Soru; #Sohbet kanalını nickimi identify ettikten sonra otomotik olarak gireceğim kanallar arasına eklemek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv ajoin add #Sohbet

Soru; İbret kanalını ajoin listemden silmek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv ajoin del #Sohbet

Soru; Ajoin listemi görmek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv ajoin list

Soru; Bir nickin bana ait olduğunu ispatlamanın tek yolu nedir?
Nick'e ait olan auth koddur.

Soru; Nickim'i X@7.8.9 erişimi ile tanıtmak ve sunucuya her girdiğimde nickimi identify etmek istemiyorum, komut nedir?
/Nickserv access add X@7.8.9

Soru; X@7.8.9 erişimini silmek istiyorum, komut nedir?
/Nickserv access del X@7.8.9

Soru; Nickim için tanıtmış olduğum erişim listemi, nasıl görüntülerim?
/Nickserv access list

Soru;
 Ana nickim üzerine linklemiş olduğum X nickinin bağlantısını ana nickim üzerinden kesmem için uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv unlink X

Soru; /Nickserv listlinks komutunu uyguladığımda hangi nickin ana nickim olduğunu nasıl anlarım?
Ana nickin başında * karakteri bulunur.

Soru;
 Sunucuya girdiğimde, nickimin sahip olduğu yetkileri kullanabilmem için uygulamam gereken komut nedir?
/Nickserv identify şifre

Soru;
 Bir nickin kayıt edilebilmesi için nick için uygun olan şartlar nelerdir?
* Nick'in kayıtsız ve sunucu tarafından yasaklanmamış olmalı.
* En az 5 en fazla 30 karakterli olmalı.
* Rakam ile başlamamalı.
* Kontrol kodları içermemeli.
* Türkçe karakterler içermeli.
* Arada boşluk olmamalı.

Soru;
 Register komutu ardından nickin kaydının tamamlananilmesi için, uygulanması gereken komut nedir?
/Nickserv auth kod

SayGıLarımızLa Www.OzlemSohbet.Com Help Ekibi

ßelki Güvercin Degildik Ama ßizde Çok Taklaya Geldik .(:
Jiyan Star  03-05-2017, 18:39   
Star  (Son Düzenleme: 03-06-2017, 19:35, Düzenleyen: X.)
bu guzel paylaşımın için  tşk ederim  çok güzel bir sunum olmuş bir çok op sop kullanıcın işime yarayacak komutlar bilgiler paylaşmısın sohbet odalarında olmazsa olmazlardan bu yararlı bilgi her kezin işine yarayacak
Susmaktan yoruldum..

Seni içimden terk ediyorum..

NickServ Genel Komutlar Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş