Konu Bilgileri
Konu: Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com Yazar: sanemnur12
Okunma: 316 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

sanemnur12 04-12-2018, 20:03   
#1
#1
(Son Düzenleme: 04-12-2018, 20:07, Düzenleyen: Jiyan.)
Sırbistan gezi rehberi

Sanılanın aksine biz Türklere karşı çok misafirperver ve sevecendirler. Çoğu Avrupa ülkesinde görmediniz sıcakkanlı insanları burada görmeniz mümkün. Ekonomik olarak bizden bir iki tık daha geridedirler ve bazı kesimleri yoksul sayılabilir. Bosnalılarla aynı kökenden gelmektedirler. 420 yıl boyunca Osmanlı’nın egemenliğinde kalmıştır. Günümüzdeki Sırp Devleti ise Sırbistan – Karadağ ayrılığından sonra oluşmuştur.

Vizesiz Sırbistan / Nikola Tesla Müzesi


Birçok önemli buluşta imzası olan ve günümüzdeki teknolojinin geliştirilmesinin en önemli isimlerinden olan Nikola Tesla’nın müzesine, Sırbistan’a yolunuz düşerse giden derim. Şunu belirtmeliyim ki, Sırplar bu önemli ismi hava alanı olsun, ülkede kullanılan paralar olsun her yerde taşıyorlar. Yakın tarihte yaşayan, böyle bir ismin icatları ve kişisel eşyalarının bulunduğu bu müze, şehrin en ilgi çekici turistik yeri durumunda.

Müzeye haliyle, okullardan çokça talep oluyor.  Mimarisiyle de göze hoş gelen bu yapı, içerisinde barındırdıklarıyla daha önemli bir konum halinde.  Burada en çok ilgiyi çeken ise hiçbir şekilde kablo olmadan floresanı yakabilen Tesla Bobini. Müzede, dünyanın sayılı dâhilerinden Tesla’nın bedenine ait küllerin bulunduğu bir kısım da bulunuyor.

Vizesiz Sırbistan / Aziz Sava Katedrali,
Bir Ortodoks kilisesi olan Aziz Sava Katedrali, başkent Belgrad’da bulunmaktadır. Orta Çağ zamanında Sırbistan’ın önemli bir kişiliği olan Aziz Sava’ya ithaf edilen kilise, Başpiskopos Sava’nın gömüldüğü yere inşa edilmiştir. Avrupa’nın onuncu, Sırbistan’ınsa en büyük katedrali olma özelliği taşıyor. Katedralde yıl içerisinde birçok dini kutlama yapılmakta olup, 100 bin kişilik kapasiteyle hizmet vermektedir. Bu kilise, teknik açıdan bir katedral değildir ancak büyüklüğünün ve öneminin belirtilmesi için katedral olarak adlandırılmaktadır.

Vizesiz Sırbistan / Ulusal Müzesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan müze, 10 Mayıs 1844 tarihinde açılmıştır. Eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın hem en eski hem de en büyük müzesidir. İçerisinde 400 binden fazla eser bulunmasıyla dikkat çeker. Sırbistan’a gezilerinizde ziyaret etmenizin tavsiye edildiği önemli bir yer olup, birçok değerli eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Makedonya gezi rehberi

Makedonya dünyanın en küçük ülkelerinden bir tanesi 700 bin nüfusa sahip. Dünyada bazı ülkeler var ki bu ülkelere hiç gitmemiş olsanız bile gittiğiniz de kendinizi farklı hissedeceksiniz. Bazı ülkeler var ki ilk kez gittiğiniz de oranın sizi çektiğini ve burada kalmak istediğinizi anlarsınız.

İşte Makedonya bu ülkelerden bir tanesi. Makedonya’yı biz Türkler için önemli yapan şey tarihi dokusu ve kültürel zenginliğidir. Makedonya turuna katılmak istiyorsanız kendinizi çok keyifli hissedeceksiniz diyebilirim.
İnsanların Avrupa turlarına çıkmak istemesinin pek çok nedeni olabilir. Bazıları hiç gitmedikleri bölgeleri görmek, farklı kültürleri tanımak ve yoğun çalışma hayatının yükünü birazcık da olsa üzerinden atmak. İşte yurtdışı turları arasında en çok ilgi gören ise vizesuz turlar. Çünkü bu turlar insanları uğraştırmadan planlamalarını yapmalarını sağlıyor. Bu makalemde ise siz değerli takipçilerimiz için Makedonya’da gidebileceğiniz yerler listesine değinmek istedik.  Genel bir tanımlama yapacak olursak şu şekilde değerlendirebiliriz. Makedonya Balkan yarımadasında Güneyinde Yunanistan ve doğusunda ise Bulgaristan bulunuyor. Batısına baktığımız zaman Arnavutluk var. Makedonya için güzel ve mutlaka görülmesi gereken bakir bir ülke konumunda diyebiliriz. Aşağıda Makedonya’da gidebileceğiniz yerler yer alıyor.

Üsküp

Üsküp Makedonya’nın başkentidir. Şehir Vardar nehrinin kıyısında kurulmuş ve burayı gezebilmeniz için size bir gün yeterli olacak. Üsküp tarihine baktığımız da Osmanlının eserlerini görebiliyorsunuz.  Şehrin merkezinde çok sayıda heykel yer alıyor. Makedonya turuna başlangıç noktası olarak Üsküp seçilebilir. Kentin simgesi olarak taş köprü var. Burası beş yüz yıldan fazla bir süre boyunca Osmanlının egemenliği altında kalmış. Üsküp’e geldiğiniz de Üsküp kalesine gitmenizi öneriyorum.


Ohrid
Balkanlarda en güzel şehir neresidir derseniz Ohrid’i size örnek olarak gösterebilirim. Buraya giden insanların yeniden görmek istemeleri de şehrin güzelliğinden kaynaklanıyor. Ohrid için Makedonya’nın gözbebeği konumunda diyebiliriz. Dünya’da bazı yerler vardır ki insana huzur verir. İnsan kendini o şehirdeyken adeta yeniden doğmuş hisseder. İşte Ohrid bu tarz ülkelerden bir tanesi ve şehirde gidip görebileceğiniz çok fazla yer var. Ohrid Makedonya’ da turistik yerlerin başında gösteriliyor.  
Cevapla


Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş