Konu Bilgileri
Konu: En Sevdiğim Tarihi Olay Yazar: garfield
Okunma: 1148 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

garfield 10-15-2016, 16:01   
#1
#1
Yavuz Sultan Selim Han, henüz şehzade iken gözü ( acem toprakları, İran ) topraklarındadır. Dönemin İran Şahı İsmail tahttadır. Yavuz birgün padişah olduğunda savaşacağı İran Şah'ı yakınen tanımak için bir derviş kıyafeti giyer kollarını yırtar, göğsüne bir dövme yaptırır ve acem topraklarına doğru yola çıkar. Günler sonra vardığı acem diyarında bir barakada yatar kalkar. O dönemler İran'da satranç çok meşhurdur ve Yavuz satraçta önüne çıkan herkezi yener..

Bu haber kısa zaman sonra, çok iyi satranç ustası olan İran Şahı İsmail'in kulağına gider ve şah ismail '' kimmiş o çok iyi satranç oynayan derviş tez getirin '' onu bana der. Zaten Yavuz'un amacıda budur.. Şah ismail ile savaşmadan önce satranç masasında tanımak ister onu.

Şah İsmail : Bre derviş !! Senmisin şahın karşısına vuruşmak için çıkacak derviş?

Yavuz Selim : Bazen bir derviş bile mat eder şahı bu devranda. Bilmezmisin heyy hükümdar?

Kısaca fakat dostca bir sohbetten sonra dizilir satranç taşları.. Yavuz Selim yenilir hemen Şah İsmail'e.. Fakat herkesi yenmiş birinin bu kadar çabuk yenilmesinin altında birşey olduğunu anlar Şah İsmail ve yeni bir oyun teklif eder... Bu sefer Şah İsmail çaresiz, akıl almaz şekilde mat olur.. 

Şah İsmail : Bre derviş Şah'lar mat edilirmi hiç diyerek bir ( tokat atar ) Yavuz Selime.. ( Yavuz bu tokadın altında kalmamak için şöyle der )
Yavuz Selim : Şahların mat edilmeyeceği , danışıklı dövüş olacağını bilseydim ona göre davranırdım elbet.. Benim dahi tavrım ona göre olurdu.. Tokadın cevabını ise bir kaç yıl sonra verecektir.. Bu tokadı unutmamak için kulağına bir küpe takar. ( Kulağına küpe olsun deyimi buradan gelmektedir. )

Onun Yavuz Sultan Selim Han olduğunu hala anlamayan Şah İsmail'in sarayından bir şiir okuyarak ayrılır Yavuz.

Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur
Sadıkane belki ol alemde serdar olur
Yar olur ağyar olur serdar olur didar olur.. 

Aradan yıllar geçer Yavuz padişah olur.. Yavuz İran üzerine sefer düzenler ve 2 ordu Çaldıran ovasında karşılaşır. İnsanın başını ağrıtacak gibi bir kan kokusu vardır havada ve Yavuz kazanmıştır savaşı. Savaş bittiğinde Şah İsmail yenilmiş ve savaş meydanından kaçmıştır. Yıllar önce kulağına taktığı küpeyi çıkarma zamanı gelmiştir, çıkarır ve Yavuz Sultan Selim Şah İsmail'e şu mektubu gönderir..

'' Ben sana mat olacağını yıllar önce Tebriz sarayında, satranç masasında söylemiştim. Fakat sen küçümseyici bakışın, önünde basit bir oyundan başka birşey göremiyordun.. Erkeklik değil sarayında bir dervişe tokat atmak.. Atacaksan tokadı böyle er meydanında atacaksın !! ''
Bul
Cevapla


En Sevdiğim Tarihi Olay Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş