Konu Bilgileri
Konu: Abd'nin Vietnam Yenilgisi Yazar: Jiyan
Okunma: 763 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jiyan 11-08-2018, 2:38   
#1
#1
Vietnam savaşı

kuzey Vietnam ve abd destekledigi güney Vietnam savaşı abd kaybetigi savaş diyebiliriz. aslında savaşı kaybetmenin en büyük nedeni
abd yaşayan vatandaşlarının protestosu.

Vietnam Savaşının Kısa Tarihi
BD'nin stratejisi toprak ele geçirmek değil gerillaların savaşma kapasitesini yavaş da olsa yok etmekti. Fakat ağır kayıplar vermesine rağmen NLF savaşmaya devam etti ve Amerikan askerlerinin çekildiği bölgeleri tekrar tekrar ele geçirdi.

Gerillaları sivillerden ayırmak çoğu zaman zordu ve zorlu doğal yapı içinde kolaylıkla ilerliyorlardı. Amerikan hava kuvvetleri, gerillaların sığınak olarak kullandığı ormanı yoketmek içi milyonlarca galon zehirli Portakal Gazı kullandı.

Napalm da dahil olmak üzere ağır bombardıman devam etti fakat gerillalar uçaksavarlar ve Sovyet ve Çinli müttefiklerinin sağladığı uçaklarla karşılık verdi.

1967'nin sonunda Vietnam'da 485 bin Amerikan askeri vardı. Kayıpların artması ABD'de sivil protestoların başlamasına sebep oldu.

Abd büyük kayip verdigi bir gerçek ama diğer bir gerçek var ki Vietnam gerillari daha büyük kayıplar vardi Abd geri cekilmesin en büyük nedeni
abd yaşayan insanların protestolarından kaynaklı idi aslında abd yaşanlar Vietnamda yaşan görütüleri gördüler ve abdli vatantaşlar ayaklandı
çünkü abd orda kayıp veriyordu ve aynı zamanda sivileri öldürüyordu. sayısız görtüntülerde sayısız sivil bombalanıyordu.
Susmaktan yoruldum..

Seni içimden terk ediyorum..
Cevapla


Abd'nin Vietnam Yenilgisi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş